२८ चैत्र २०८०, बुधबार | Wed Apr 10 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरणको वडास्तरीय सुनुवाई गर्नुपर्नेसरकारले सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण प्रक्रियालाई पारदर्शी बनाउन गाउँपालिका र नगरपालिको वडामा नागरिक सुनुवाई गर्न निर्देशन दिने भएको छ । केन्द्रीय पञ्जिकरण विभागका अनुसार सबै गाउँपालिका र नगरपालिकाले सबै वडामा भत्ता बितरणबारे सुनुवाई गर्नुपर्नेछ । विभागका महानिर्देशक अनिलकुमार ठाकुरका अनुसार लाभग्राहीले भत्ता पाए/नपाएको, लगत कट्टा भए/नभएकोजस्ता बिषयमा नागरिक सुनुवाई गर्नुपर्नेछ ।

“नयाँ स्थानीय तह गठन भएसँगै भत्ता बितरणलाई पनि नयाँ किसिमले बितरण गर्नुपर्नेछ,” ठाकुरले भने, “भत्ता पाउनै पर्ने लाभग्राही नछुटोस् र गलत व्यक्तिले नपाओस् भनेर सुनुवाई गर्न लागेका हौं ।” यो सुनुवाई आगामी साउनभित्र गरिसक्नु पर्नेछ । साथै विभागले केही दिनभित्रै निर्देशन दिनेछ ।

बृद्धबृद्धा, अपाङ्ग, एकल महिला, लोपोन्मुख आदिवासी जनजाति, दलित, वालवालिकाले पाउने भत्ता दुरुपयोग हुँदै गएपछि सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण सरकारको टाउको दुखाईको बिषय बनेको छ । खासगरि मृत्यु भएका र बसाई सरेर गएका लाभग्राहीको लगत कट्टा नहुँदा सरकारले रकम विनियोजन गरिराख्ने र त्यो रकम स्थानीयस्तरमा दुरुपयोग हुनेक्रम रोकिएको छैन । यसैगरि भत्ता पाउने कर्णाली र दलित वालवालिकाको उमेर ५ बर्ष नाघे पनि लगतकट्टा नगर्दा भत्तावापतको रकम दुरुपयोग हुँदै आएको छ ।

प्रकाशित मिति : ६ असार २०७४, मंगलबार ००:००