Logo

संघ र प्रदेश स्वास्थ्य सामाग्री लिएर गाउँ जाने, स्थानीय तह खोप किन्छु भन्दै सिंहदरबार धाउने !संविधानमा संघ, प्रदेश र स्थानीय तह सहअस्थित्व, समन्वय र सहकार्य आधारमा चल्ने भनिएको छ । तर तीन तह बीचको काममा यस्तो बेमेल देखिएको छ कि, आफूले गर्नुपर्ने काम नगर्ने तर अर्को तहले गर्नुपर्ने काम गर्न तम्सिरहेका छन् ।

गाउँपालिका महासंघका कार्यकारी निर्देशक राजेन्द्र प्याकुरेल भन्छन्, “विदेशबाट खोप ल्याउनु पर्ने संघ र प्रदेश स्वास्थ्य सामाग्री बोकेर गाउँको स्वास्थ्य चौकीहरूमा गइरहेका छन् । कोभिड महामारी रोक्न कन्ट्रयाक ट्रेसिङ, आइसोलेसन, स्वास्थ्य पूर्वाधार, राहातको काम गर्नुपर्ने स्थानीय तहहरू विदेशबाट खोप किन्छु भनेर सिंहदरबार धाइरहेका छन् । संविधानको मर्म हराउँदै गयो ।”

महामारीका बेला संघ, प्रदेश र स्थानीय तहबीच अझ धेरै समन्वय र सहकार्य हुनुपर्नेमा ‘आफ्नो काम नगरेर, अर्को तहको काम गर्न खोज्ने’ प्रबृत्ति मौलाएको प्याकुरेलको निष्कर्ष छ ।

प्राथमिक उपचार तथा सामान्य स्वास्थ्य सामाग्री व्यवस्थापनको काम स्थानीय सरकारको दायित्व हो । साथै जटील उपचार र खोप व्यवस्थापनको दायित्व संघीय सरकारको हो । जटील उपचार गर्न अधिकांश स्थानीय तहका स्वाथ्य चौकीहरूमा सम्भव छैन । यसैगरि खोपलगायत कोभिडसँग सम्बन्धित स्वास्थ्य सामाग्री विदेशबाट ल्याउनु पर्ने भएकाले खोप किन्ने काम स्थानीय तहबाट सम्भव छैन ।

त्यसमाथी कोभिडको खोप र स्वास्थ्य सामाग्री विश्वव्यापी रुपमै अभाव छ । त्यसकारण संघले कोभिडको खोप र स्वास्थ्य सामाग्री जुटाउन राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीको स्तरबाटै पहल गर्नु परिरहेको छ ।

केही दिनअघि मात्र नेपालका राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी र चीनका राष्ट्रपति सी चिनफिङबची टेलिफोनमा कुरा भएको थियो । कुराकानी लगत्तै चीनले १० लाख डोज खोप सहयोग दिने घोषणा गरेको थियो । यसका साथै राष्ट्रपति भण्डारीले भारत, बेलायत, रुस लगायतका समकक्षीहरूसँग खोप उपलब्ध गराउन पहल गरिरहेकी छन् ।

महासंघले विज्ञप्ति जारी गरेर यस्ता अन्तरसरकारी बेमेल हटाउन सबैलाई आह्वान समेत गरेको छ । महासंघले पछिल्लो समय ग्रामीण क्षेत्रमा कोरोना संक्रमितको संख्या बढ्दै गएकोमा चिन्ता व्यक्त गरेको छ । महासंघले जतिसक्दो चाँडो खोप सुनिश्चित गर्न पनि संघसँग अनुरोध गरेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्