५ असार २०८१, मंगलबार | Wed Jun 19 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

पटिहानीमा ‘अम्ब्रेला स्ट्रीट विथ सनसेट भ्यू प्वाइन्ट’ निर्माण सुरु 

नारायण अधिकारी
मङ्सिर १०, चितवन ।

सरकारले घोषणा गरेको एक सय पर्यटकीय गन्तव्य मध्येको महत्वपूर्ण गन्तव्य पटिहानीमा सूर्यास्त दृश्यावलोकन सहित पर्यटक रमाउनका लागि सप्तरङ्गी छाता राख्ने ठाउँ निर्माणको काम शुरु गरिएको छ । भरतपुर महानगरपालिका वडा नम्बर २२ ले ‘अम्ब्रेला स्ट्रीट विथ सनसेट भ्यू प्वाइन्ट’ निर्माणको काम सुरु गरेको हो ।

चितवन राष्ट्रिय निकुञ्ज हुँदै बग्ने राप्ती नदी किनारको घडगाईमा छ कठ्ठा जग्गामा २ करोड ५० लाखको लागतमा उक्त काम थालिएको हो । वडा अध्यक्ष विष्णुराज महतोका अनुसार सूर्यास्त अवलोकनका लागि तीन तह निर्माण गरिएको छ । एक सय २० मिटर लामो सडक निर्माण गरी त्यसमाथि चार सय ५० फाइवरका सप्तरङ्गी छाताहरू राखिने छ । छातामुनिबाट पर्यटकहरू हिँड्न तथा बस्न मिल्ने भएकोले पनि यसको नाम ‘अम्ब्रेला स्ट्रीट’ राखिएको हो ।

पर्यटकको सुविधाका लागि यहाँ दृश्यावलोकन केन्द्र, रेष्टुरेन्ट, डेटिङ प्वाइन्ट, सेल्फीगेट, पार्किङ, महिला तथा अपाङ्गमैत्री शौचालय रहने छन् । महतोले आफूले मरिसस भ्रमणका क्रममा पर्यटकलाई आकर्षण गर्नेगरी त्यहाँ निर्माण गरिएका संरचना देखेकोले त्यस्तै प्रकारको निर्माण यहाँ गर्न लागेको बताए । आगामी आर्थिक वर्षसँगै सञ्चालनमा ल्याउने गरी काम भइरहेको उनले जानकारी दिए । यहाँ आउने पर्यटकले सँगै राप्ती छेउमा चर्न आउने गैँडा, चित्तल, गोही जस्ता जनावर प्रत्यक्ष्यरूपमा देख्न पाउनेछन् । साथै साँझको समयमा सूर्यास्तको रमणीय दृश्य अवलोकन गर्नसक्ने उनले बताए ।

चितवन भित्रिने पर्यटकलाई एकपटक पटिहानी पुग्नैपर्छ भन्ने सोच बनाउन नयाँ गतिविधि सञ्चालन गर्न लागिएको उनको भनाइ थियो । यस क्षेत्रका प्रदेश सांसद रामलाल महतोले यो संरचना निर्माण सँगै पर्यटकको सङ्ख्या बढ्ने वताए । सङ्घीय सरकारले एक सय गन्तव्यभित्र पारेको यस क्षेत्रको पर्यटन प्रवर्धनमा यसले थप टेवा पुग्ने उनको भनाइ छ । नेपालमै पहिलोपटक नयाँ अभ्यास भएको भन्दै उनले विश्व पर्यटन बजारमा देखिएका नयाँ कुराको सिको गर्नु आफैँमा महत्वपूर्ण भएको बताए ।

भरतपुर महानगरपालिका प्रमुख रेनु दाहालले चितवनको प्रमुख पर्यटकीय गन्तव्य सौराहा र नजिकै रहेको राष्ट्रिय निकुञ्जको कार्यालय तथा मेघौलीको मध्यभागमा पर्ने भएकोले पटिहानी उत्कृष्ट पर्यटकीय गन्तव्य बन्न सक्ने बताइन् । थारु, बोटे, मगर जस्ता समुदायको सांस्कृतिक थलो भएकोले यहाँका समुदायको जीवनस्तर उकास्न पनि सहयोग पुग्ने उनले बताइन् । यस क्षेत्रको पर्यटन प्रवर्धनका लागि महानगर लागि परेको उनले जानकारी दिइन् ।

क्षेत्रीय होटल सङ्घ पश्चिम चितवन कसरा एकाइका संयोजक गणेश शर्मा पौडेलका अनुसार पटिहानी क्षेत्रमा छ वटा ठूला र १० वटा साना होटलहरू रहेका छन् । चितवनको दोस्रो पर्यटकीय गन्तव्यको रूपमा यस क्षेत्रलाई चिनिँदै आएको छ । यस क्षेत्रमा पर्यटकले जीप सफारी, डुङ्गा सफारी, जङ्गल सफारी गर्न पाउनुको साथै घडियाल परियोजना, गिद्ध प्रजनन केन्द्र अवलोकन गर्नसक्ने उनले बताए । नयाँ संरचनाहरूको निर्माणसँगै पटिहानी क्षेत्रको पर्यटन प्रवर्धनमा टेवा पुग्ने उनले बताए ।
रासस

प्रकाशित मिति : १० मंसिर २०७५, सोमबार ००:००