२८ चैत्र २०८०, बुधबार | Wed Apr 10 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

एउटै वडाबाट १४७ मेगावाट विजुली उत्पादन हुँदै, अायाेजना निर्माण कार्य तीब्र७ भदौ, बेनी । म्याग्दीको अन्नपूर्ण गाउँपालिका–४ नारच्याङमा १ सय ४७ मेगावाट क्षमताको जलविद्युत आयोजना निर्माणाधीन अवस्थामा छन् । छिमेकी दानामा निर्माणाधीन अवस्थामा रहेको २ सय २० केभी विद्युत् प्रसारण लाइनको निर्माण कार्य तीब्र भइरहेको छ ।

प्रशारण लाईन बन्न निर्माणको थालनीसँगै विद्युत् उत्पादनको धेरै सम्भावना रहेको नारच्याङमा लामो समयसम्म लाइसेन्स ओगटेर बसेका कम्पनीहरूले समेत लगानी जुटाएर काम शुरु गरेका छन् ।

नारच्याङका विभिन्न खोलाबाट धमाधम आयोजनाका काम सुरु भएपछि स्थानीयले रोजगार पाउनुको साथै आर्थिक कारोबारसमेत बढेको छ । नारच्याङमा रोवट्र्स इनर्जी प्रालिको ४२ मेगावाटको म्रिस्ती खोला जलविद्युत् आयोजनाको २ हजार ३०० मिटर लामो सरुङ, पावर हाउस, बालुवा थिग्य्राउने दुईवटा पोखरी, पेनस्टकको पनि निर्माण भइरहेको छ ।

उता निलगिरि खोलाबाट पहाडको भित्र ड्याम राख्ने निलगिरि खोला हाइड्रोपावरले ६२ मेगावाट र हुवाखोला जलविद्युत् आयोजनाले ३८ मेगावाट उत्पादन लक्ष्यसहित सडक, मजदुरलाई आवासगृहलगायतका संरचनाको निर्माण गर्न थालेको छ ।

अन्नपूर्ण बेसक्याम्पको फेदमा बाँध राख्ने तयारी गरिएको आयोजनाले हुवाखोलादेखि छोटेपासम्म ३८ र म्रिस्ती खोला र निलगिरि खोलाको दोभिल्लाबाट ६२ मेगावाट उत्पादनको लक्ष्य राखिएको छ । यी दुवै आयोजना निलगिरि हाइड्रोपावरले सञ्चालन गर्ने अनुमति पाएको छ । त्यस्तै, पाँच मेगावाटको रेलेखोला जलविद्युत् आयोजनाले समेत सर्वे, पानी जाँचलगायतका काम गरिरहेको छ ।

“उत्तरी म्याग्दीको विकासमा जलविद्युत् कोशेढुंगा सावित हुनेछ । ऊर्जालाई पहिलो प्राथमिकतामा राखेर काम भइरहेको छ” अन्नपूर्ण गाउँपालिका–६ का वडाध्यक्ष एवं प्रवक्ता कृष्णबहादुर बरुवालले भने । रासस

प्रकाशित मिति : ७ भाद्र २०७४, बुधबार ००:००