३ बैशाख २०८१, सोमबार | Mon Apr 15 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

हनुमाननगर कंकालिनी नगरपालिका १५मा पशु चौपाया मर्दै
राजविराज
, ४ भदौ । एक साता अगाडि विभिन्न खोला तथा नदीमा आएको बाढीबाट प्रभावित सप्तरीको हनुमाननगर कंकालिनी नगरपालिका– १५ रमपुरा मल्हनीयाको डलबास्थित कोशी पलारमा पशु चौपाया धमाधम मर्न थालेका छन् ।

दूध र दहीका लागि प्रख्यात सो क्षेत्रमा बाढीसंगै पशु चौपायामा विभिन्न रोगका प्रकोप देखा परेपछि त्यहाँका सयौँ पशु चौपाया मरेको स्थानीयवासी चन्दन यादवले जनाकारी दिए ।

लगातारको वर्षापछि आएको बाढीले कोशी नदीको छेउमै रहेका बासिन्दा डुबानमा परेपछि पशु चौपाया लिएर एक सातादेखि सो कोशी बाँधमा बस्दै आएका छन् । बाढीबाट पीडा झेलिरहेका उनीहरु अहिले पशु चौपाया एक्कासि मर्न थालेपछि झन् चिन्तित बनेका छन् ।

स्थानीयवासी राजेन्द्र यादवका १५ गाई, बाच्छाबाच्छी सहित चन्दन यादव, सुरज यादव, कारी यादव, फकलेश्वर यादव, रामनाथ यादव, महादेव यादव, बालेश्वर यादवलगायतका पशुचौपाया मरेको बताइएको छ । चौपाया मरेपछि लाखौँ मूल्य बराबरको क्षति भएको अनुमान गरिएको छ ।

लगातारको वर्षापछि पशु चौपाया लिएर एक सातादेखि बाँधमा बस्दा चौपायाका केही खानेकुरा घरमै छुटेको र केही बगाएपछि खाना नपाएर कतिपय पशु चौपाया मरिसकेका छन् भने कतिपय मर्ने अवस्थामा रहेको स्थानीयवासी किसान बताउँछन् ।

खाँडो नदीमा आएको बाढीका कारण जिल्लाका दक्षिण भेगका रम्पुरा मल्हनिया, सकरपुरा, लौनिया, तिलाठी, हनुमाननगर, इनर्वा, कोइलाडीसहितका गाविसका दर्जनौं पशु चौपाया अहिले पनि खाना नपाएर मर्ने अवस्थामा रहेको बताइएको छ । पशु चौपाया मरे पनि अहिलेसम्म आवश्यक औषधि तथा अन्य कुनै सेवा सुविधा सरकार तथा पशुसेवा कार्यालय एवं सम्बन्धित निकायबाट नपाएको कृषकको गुनासो छ ।

सो क्षेत्रमा चौपाया मरेपछि महामारी फैलिनसक्ने सम्भावनासमेत बढेको छ । बाढीग्रस्त क्षेत्रमा अहिले पानी सुक्दै गएको अवस्थामा घाम लागेसंगै मरेका चौपाया गनाउन थालेपछि स्थानीयवासी त्रसित छन् । साथै बाँधका चारैतिर पानी नै पानी भएकाले कतै बाहिर जान नसकेका कारण त्यहाँ बस्ने मानिसमा महामारी फैलिने सम्भावना देखिएको बताइएको छ ।

सरसफाइ

बाढीका कारण जताततै फोहोर बढेपछि युवाले थालेको सरसफाइ अभियानअन्तर्गत राजविराज वडा नं १ डुमरी शिवस्थानमा थुपारिएको फोहोर शनिबार सफाइ गरिएको छ ।

सप्तरी युथ नेपालले आफ्नो ५० औँ हप्ते सरसफाइ अभियानअन्तर्गत बस्तीमा रहेको अत्यधिक फोहोर हटाउनाका साथै बाढीमा परी मृत्यु भएर थुपारिएका केही चौपायालाई पनि खाल्डो खनी पुरेको छ । बाढीका कारण क्षतिग्रस्त बाटाघाटालाई समेत युवाले मर्मत एवं पुनःनिर्माण गरेको युथका उपाध्यक्ष मोहन यादवले जानकारी दिए ।
रासस

प्रकाशित मिति : ४ भाद्र २०७४, आइतबार ००:००