Logo

संविधानको विषेशता अधिकारसम्पन्न स्थानीय निकायः प्रधानमन्त्रीप्रधानमन्त्री पुष्पकमल दहालले अधिकारसम्पन्न स्थानीय तह नयाँ संविधानको विषेशता भएको बताएका छन् । सामुदायिक रेडियो प्रशारक संघ नेपाल (अको¥याब) ले विश्व रेडियो दिवसका अवसरमा आयोजना गरेको कार्यक्रमलाई संबोधन गर्दै उनले नयाँ संविधानले नागरिकलाई अधिकारसम्पन्न बनाएको बताए ।

गाउँपालिका र नगरपालिकालाई कार्यपालिका, व्यवस्थापिका र न्यायपालिकाको अधिकार दिइएको र यस्तो अभ्यास मुलुकको इतिहासमै पहिलोचोटी भएको बताए । स्थानीय तह अधिकारसम्पन्न हुँदा नागरिक पनि अधिकारसम्पन्न हुने दहालले बताए । साथै, स्थानीय तहले पाएको अधिकारलाई कार्यान्वयन गर्न पनि त्यत्तिकै चुनौति रहेको उनले बताए ।

संविधानले दिएको अधिकार उपयोग गर्न स्थानीय निर्वाचन आवश्यक रहेको र त्यसका लागी सरकार आवश्यक तयारीमा जुटिरहेको पनि उनले बताए । “सिंहदरबारको अधिकार तल दिनै हुन्न भन्ने एकथरी मान्छे अहिले पनि स्थानीय तहलाई अधिकारविहीन बनाउने प्रयासमा छन्,” उनले भने, “त्यसैले कतिपय व्यवहारिक अफ्ठेरोका बाबजुद सरकार स्थानीय चुनावको तयारीमा छ ।” मुलुकको एकता र राष्ट्रिय स्वधीनतालाई सुदृढ बनाउन पनि आगामी माघसम्मा स्थानीय तह, प्रान्त र संघको चुनाव गरिसक्नु पर्ने उनले बताए । साथै, तीन वटा चुनावपछि मुलुकले आर्थिक विकास गर्ने उनको दाबी छ । चुनाव गर्न नसके मुलुक दुर्घटनातर्फ उन्मुख हुने उनले बताए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्