१८ माघ २०७९, बुधबार | Wed Feb 1 2023

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

बैंकबाट भत्ता लिने बृद्धबृद्धा भन्छन्ः पैसा बचत हुन्छ, ब्याज पनि पाउँदा खुशी छौँकाभ्रे । जिल्लाको धुलिखेल नगरपालिकासहित सबै स्थानीय तहले बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्न थालेका छन् ।

बैंकमार्फत कारोबार हुन थाले पछि भत्ता बितरण पारदर्शी भएको छ । साथै, बृद्धबृद्धाहरूले पैसा बचत हुन थालेको बताएका छन् । बचत गरेवापत बैंकबाट ब्याज पाए पछि खुशी भएका छन् ।

पनौती नगरपालिकाका लाभग्राही प्रेममाई तिमल्सिनाले बृद्ध भत्ताको रकम बचत हुन थालेको बताइन् । “भत्ता घरमै थाप्दा खर्च भइहाल्थ्यो । बचत हुँदैन थियो,” तिमल्सिनाले भनिन्, “ बैंकबाट भत्ता आउन थाले पछि बचत भएको छ । बैंकसम्म धाउन झन्झट भए पनि ब्याज पाउँदा खुशी छु ।”

पनौतीकै ७९ बर्षीय लीलाधर आचार्य पैसा बचत भएकोमा खुशी छन् । तर बैंकमा पुगेर घन्टौँ लाईन बस्नु पर्ने बाध्यताको अन्त्य गर्न आचार्यले नगरपालिकासँग अनुरोध गरेका छन् ।

“हामी बुढाबुढीहरुलाई बैकसम्म पुग्न पनि सकस हुन्छ,” आर्चायले भने, “पहिला घरमै आउने भत्ताका लागी बैंकसम्म पुग्नु पर्दा असहज लाग्छ । तर बैंकमा पैसा सुरक्षित हुने हुँदा खुशी पनि छु ।”

पनौतीकै शम्भु केसीले असहज महशुस भए पनि पैसा बचत गरेको बताए । “बैंकबाट भत्ता लिँदा तत्काल खर्च होला भन्ने नहुँदो रहेछ । बचत हुन्छ । चाहेको बेला निकाल्न सकिन्छ । तर घरमै पाइरहेको भत्ता लिन बैंकमा जानु पर्दा पहिलाभन्दा अहसज लाग्दो रहेछ,” केसीले भने ।

भत्ता वापतको बजेट विनियोजन गर्ने राष्ट्रिय परिचय पत्र तथा पञ्जीकरण निर्देशक लक्ष्मण ढकाल भने सुरूमा झन्झटिलो महशुस भए पनि बिस्तारै सजिलो महशुस हुने दाबी गर्छन् ।

“घरमै भत्ता थापिरहेको लाभग्राहीले बैंकसम्म पुग्नु पर्दा झन्झट महशुस गर्नु स्वभाविक हो । बिस्तारै बानी पर्दै जान्छ,” ढकाल भन्छन्, “बैंकसम्म पुग्न नसक्ने अशक्त लाभग्राहीहरू छन् भने सम्बन्धित वडाले समन्वय गरेर घरसम्म लैजाने वा परिवारका सदस्यहरू मार्फत भत्ता पु¥याउने व्यवस्था गर्न पनि सक्छन् ।”

यसैगरि धुलिखेल नगरपालिकाले भत्ता पाउने लाभग्राहीको लगतकट्टा गर्ने अभियान सुरू गरेको छ । मृत्यु भएका र बसाइँ सरेका लाभग्राहीको समयमै घटना दर्ता गरि लगत कट्टा गरिरहेको धुलिखेल नगरपालिकाका सामाजिक सुरक्षा भत्ता उपशाखाका प्रमुख गायत्रीरमण घिमिरेले बताए ।

यसै गरि लाभग्राहीले भत्ताको रकम बचत गर्ने र आवश्यक पर्दा मात्रै निकाल्ने परिपाटी बस्दै गएको घिमिरेले बताए । पहिले चौमासिक रुपमा बितरण हुने भत्ता त्रैमासिक रुपमा बितरण हुन थाले पछि भने लाभग्राहीहरू खुशी भएका छन् ।

प्रकाशित मिति : २५ चैत्र २०७८, शुक्रबार ००:००