४ बैशाख २०८१, मंगलबार | Tue Apr 16 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

अबको बहसः स्थानीय विकास मन्त्रालय खारेज हुन्छ कि रहन्छ ?रञ्जित तामाङ, काठमाडाैं ।

स्थानीय तह कार्यान्वयन भएसँगै संघीय मामिला तथा स्थानीय विकास मन्त्रालय खारेज गर्ने कि राख्ने भन्ने बहस नीतिगत तहमा चल्न थालेको छ । कामको जिम्मेवारी सबै स्थानीय तह र प्रान्तमा पुगेकाले अब मन्त्रालय खारेज गर्नुपर्ने धारणा बलियो हुँदै गएको छ । यसैगरि स्थानीय तह र प्रान्तलाई आवश्यक समन्वय गर्न मन्त्रालय राख्नु पर्छ भन्ने बहालवाला सरकारी उच्च अधिकारीहरूको धारणा पनि छ ।

सामान्य प्रशासन मन्त्रालयका प्रवक्ता शिवराम न्यौपानेका अनुसार अहिले कति मन्त्रालय राख्ने, कति खारेज गर्ने र कुन–कुन गाभ्ने भनेर अध्ययन भइरहेको छ । सामान्य प्रशासन सचिवको संयोजकत्वमा गठन भएको कार्यदलले मन्त्रालयहरूको संगठन तथा व्यवस्थापन सर्भेक्षण (ओएनअएम) भइरहेको छ ।

“कार्यदलले काम गरिरहेको छ । कुन–कुन मन्त्रालय खारेज गर्ने, गाभ्ने वा राख्ने भन्ने कार्यदलको प्रतिवेदन आएपछि टुङ्गो लाग्छ,” उनले भने, “मन्त्रालयको संख्या भारी मात्रामा कटौति हुने र गाभिने सम्भावना छ । तर प्रतिवेदन आउन बाँकी रहेकाले अहिले नै एकिन भन्न सकिन्न ।”

नीतिगत रुपमा रहनै पर्ने मन्त्रालयहरू राख्ने र संविधानले व्यवस्था गरेअनुरुप प्रान्त र स्थानीय तहमा जिम्मेवारी गएमा त्यस्ता मन्त्रालयहरू खारेज गर्ने गरि काम गरिरहेको उनले बताए ।

स्थानीय विकास सचिव केदारबहादुर अधिकारीले राष्ट्रिय प्राकृतिक स्रोत तथा वित्तीय आयोग, भुमीसुधार, भौतिक पूर्वाधार निर्माणजस्ता निकायहरू मन्त्रालयअन्तरगत राखे मात्रै मन्त्रालय खारेज नहुने बताए ।

“संविधानअनुसार बन्ने नयाँ वित्तीय आयोगको सम्पर्क मन्त्रालय स्थानीय विकासलाई राख्यो भने खारेज हुँदैन,” उनले भने, “भुमीसुधार, भौतिक पूर्वाधार निर्माणले पनि केही हदसम्म प्रभाव पार्छ । वित्तीय आयोगको सम्पर्क मन्त्रालय कुन हुन्छ, त्यसमा भर पर्छ ।”

कतिपय उच्च प्रशासक तथा विज्ञहरूले भने प्राकृतिक स्रोत तथा बित्तीय आयोगको सम्पर्क निकाय अर्थ मन्त्रालय हुनुपर्ने बताउँदै आएका छन् । प्रधानमन्त्री कार्यालयका सचिव दिनेश थपलियाले भने संघीय मामिला तथा स्थानीय विकास मन्त्रालय तत्काल खारेज गर्न नहुने अडान राख्छन् । मन्त्रालयहरूको समायोजन गर्न भएको औपचारिक छलफलहरूमा उनले नाम फेरे पनि खारेज गर्न नहुने अडान राख्दै आएका छन् । साथै नयाँ ‘संघीय मामिला तथा स्वशासन व्यवस्था मन्त्रालय’ राख्नु पर्ने उनले बताए ।

“संघीयता कार्यान्वयनको राजनीतिक पाटोलाई यो मन्त्रालयले हेर्नुपर्छ । आर्थिक पाटो छोएकै छैन । प्रान्त र स्थानीय तहको प्रशासनिक बन्दोबस्ति गर्न ८/१० बर्ष लाग्छ,” उनले भने, “संघीयता कार्यान्वयन गर्न यो मन्त्रालय चाहिन्छ । स्थानीय तहको संक्रमणकाल भरखर सुरू भएको छ । प्रान्तीय संरचनाहरू बनिसकेको छैन ।”

गाउँपालिका र नगरपालिकाको चुनाव हुँदैमा स्थानीय तह बलियो नहुने उनको निष्र्कष छ । प्रान्त र स्थानीय तहको बलियो संरचना बनाउन पनि तत्काल मन्त्रालय खारेज गर्न नहुने उनले बताए ।

“स्थानीय तह र प्रान्तको सम्पर्क मन्त्रालय हुनुपर्छ भन्ने पनि छ । त्यो भन्दा पनि प्रान्त र स्थानीय तहको संक्रमणकालीन व्यवस्थापन गर्न मन्त्रालय चाहिन्छ,” उनले भने, “हाम्रो सहकार्यमा आधारित संघीयता हो । विवादहरू मिलाउनु पर्ने पनि होला ! संक्रमणकाल सकिएपछि भने खारेज गर्दा हुन्छ ।”

नेपाल सरकारका पूर्वसचिव खेमराज नेपाल भने मन्त्रालयको खारेजबारे अलि फरक धारणा राख्छन् । खारेज भएपछि आउन सक्ने शुन्यता र समस्यालाई हल गर्न अगाडी नै योजना बनाउनु पर्ने नेपालको धारणा छ ।

“हामीकहाँ भएका खारेज गर्ने र त्यसपछि शुन्यता निम्तिएर समस्या भोग्ने परिपाटी छ । मन्त्रालय खारेज भएपनि उसका कतिपय चालू काम पछि पनि चाहिन्छ,” नेपाल भन्छन्, “मन्त्रालय खारेज गर्नै हुन्न भन्दिँन । खारेजी पछि आउन सक्ने शुन्यता र समस्या हल गर्ने योजना बनाउनु पर्छ ।”

‘तत्काल खारेज हुनुपर्छ’

वित्तीय बिकेन्द्रीकरण विज्ञ डा. खिमलाल देवकोटाले भने अब मन्त्रालयको कुनै काम नभएका कारण तत्काल खारेज गर्नुपर्ने बताउँछन् । मन्त्रालय राखे ‘बेचौलिया’ को भुमिका मात्रै रहने देवकोटाको आरोप छ ।

‘७ सय ४४ स्थानीय तहमा कार्यकारी प्रमुख खटाउँदा पनि मन्त्रालयले राम्रालाई भन्दा हाम्रालाई बढी प्राथमिकता दियो भन्ने कर्मचारीहरूको गुनासो छ,” देवकोटाले भने, “सिधै सामान्य प्रशासन मन्त्रालयले स्थानीय तहमा खटाए भइहाल्थ्यो । बीचमा चलखेल गर्न मिल्ने गरि स्थानीय विकास मन्त्रालयमा किन पठाउनु ?”

बजेट पनि अर्थ मन्त्रालयले सिधै स्थानीय तहमा पठाउनु पर्ने देवकोटाले बताए । स्थानीय विकास मन्त्रालयमार्फत पठाउँदा अनावश्यक ढिलाई हुने देवकोटाले बताए ।

“स्थानीय तहसँग ‘डिल’ गर्न वा व्यवस्थापन गर्न प्रधानमन्त्री कार्यालयको एउटा महाशाखा काफि हुन्छ,” देवकोटाले भने, “सबै अधिकार तल दिइसकेको अवस्थामा मन्त्रालयलाई बेचौलिया बनाएर राख्न हुन्न । खारेज गरिहाल्नु पर्छ ।”

मन्त्रालयको इतिहास

पूर्वसचिव खेमराज नेपालका अनुसार तत्कालिन पञ्चाति सरकारले वि.सं २०२८ मा गृह मन्त्रालयअन्र्तग स्थानीय विकास विभाग गठन गरेको थियो । २०३७ सालमा स्थानीय विकास मन्त्रालय गठन भएको थियो । अन्तरिम संविधान–२०६३ को संशोधनसँगै नेपालले संघीय व्यवस्था अबलम्बन ग¥यो ।

त्यसपछि कानुन मन्त्रालयमा संघीय मामिला संघीय मामिला नाम जोडियो । केही समय पछि संघीय मामिला नाम सँस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयसँग जोडियो । २०६८ सालदेखि संघीय मामिला तथा स्थानीय विकास मन्त्रालय बन्यो ।

अहिले मन्त्रालयमा संघीय मामिलासम्बन्धि एउटा महाशाखा छ । आधा दर्जन अरू महाशाखा स्थानीय तहसँग सम्बन्धित छ । बजेट परिचालनका हिसाबले नेपाल सरकारको सबैभन्दा ठूलो मन्त्रालय यही हो । चालू आवको बजेटले मन्त्रालयलाई १ खर्ब १६ अर्ब रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरेको थियो ।

हालै कार्यान्वयन भएका गाउँपालिका र नगरपालिकालाई ७ अर्ब ४४ करोड रुपैयाँ विनियोजन भएको छ । यसैगरि केही हप्ताअघि अर्थ मन्त्रालयले साना बितरणमुखी आयोजनालाई २ अर्ब रुपैयाँ विनियोजन गरिसकेको छ ।

१ खर्ब २५ अर्ब रुपैयाभन्दा बढी बजेट भएको मन्त्रालय आर्कषक मानिन्छ । पछिल्ला बर्षहरूमा उपप्रधानमन्त्रीलाई यो मन्त्रालयको जिम्मेवारी दिँदै आएको छ । बाठो मन्त्री तथा प्रशासकहरूले बर्षमा १/२ अर्ब रुपैयाँ विकास बजेट आफूअनुकुल चलाउन सक्ने भएकाले पनि यो मन्त्रालय आर्कषक मानिन्छ ।

केही हप्ताअघि विनियोजन भएको २ अर्ब रुपैयाँ पनि कार्यकर्ताले माग गरेका आयोजनाका लागी खर्च गरिँदैछ । मुलुकभरका स्थानीय तहको तालुक मन्त्रालय भएकाले पनि सरुवा बढुवामा सबैको चासो रहँदै आएको छ ।

“यो मन्त्रालय अहिले मात्रै होइन, पञ्चायतकालमा पनि आर्कषक र शक्तिशाली थियो,” पूर्वसचिव नेपाल सम्झिन्छन्, “विकासे कामका साथै पञ्चायतका गतिविधि गाउँसम्म लैजाने माध्यम यही मन्त्रालय थियो ।”

प्रकाशित मिति : ६ चैत्र २०७३, आइतबार ००:००