५ श्रावण २०८१, शनिबार | Sun Jul 21 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

चन्दा सङ्कलनबाट पुनःनिर्माण
म्याग्दी । म्याग्दीको धौलागिरि गाउँपालिका ७ स्थित ताकमकोत, जगन्नाथ–अन्नपूर्ण मन्दिर चन्दा सङ्कलनबाट पुनःनिर्माण भएको छ । स्वदेश तथा विदेशमा रहेका ताकम र आसपासका गाउँका बासिन्दाबाट चन्दा जुटाएर पुनःनिर्माण भएको हो ।

१६ औँ शताब्दीमा निर्माण भएको ताकमकोत विसं १९९० र २०७२ को भूकम्पका कारण जीर्ण बनेको थियो । कोतघर, अन्नपूर्ण–जगन्नाथ मन्दिर, सत्तल र सार्वजनिक शौचालय निर्माण गरेको पुनःनिर्माण समितिका अध्यक्ष तेजिन्द्र थापाले जानकारी दिए ।

“गुरुयोजनाअनुसार पहिलो चरणको निर्माण चन्दाबाट ग¥यौँ”, उनले भने, “साढे दुई करोड लागत अनुमान गरिएको गुरुयोजना कार्यान्वयनका क्रममा ९० लाख खर्च भइसक्यो । चन्दा घोषणा भएको रकम सङ्कलन जारी छ ।” पुरातत्व विभागबाट अनुमति लिएर उसले स्वीकृत गरेको डिजाइन अनुसार जीर्णोद्धार गरिएको हो । मन्दिर पुनःनिर्माणका लागि अमेरिकामा रहेका रघुनाथ सुवेदीको पहलमा स्वदेश तथा विदेशमा चन्दा सङ्कलन अभियान सञ्चालन गरिएको हो ।

यस वर्ष संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयबाट ५० लाख र गाउँपालिकाबाट दश लाख विनियोजन भएको गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष रेशम छन्त्यालले बताए । कोत परिसर घेराबार, उद्यान, प्रवेशद्वार, दृष्य अवलोकन केन्द्र बनाउने तयारी छ । ताकमदेखि कोत नजिकै सडक पुगेको छ । सडकदेखि उकालो भिरालो बाटोमा रेलिङसहितको १५० मिटर बढी पक्की सिँढीसहितको पदमार्ग निर्माण भएको छ ।

“ताकमकोतलाई धार्मिक पर्यटकीय गन्तव्यस्थल बनाउने योजना छ”, उपाध्यक्ष छन्त्यालले भने, “ताकमकोत हुँदै मालिका–जलजला–ढोरपाटन जोड्ने पदमार्गको सम्भाव्यता अध्ययन गर्दैछौँ ।” विसं १२४६ देखि १५४५ सम्म बगाले थापाको र १५४६ देखि १८८२ सम्म मल्ल राजाले कोत घरको रुपमा समेत प्रयोग भएको उक्त मन्दिरमा ऐतिहासिक महत्वका तोप, तरबार, खुँडा, खुकुरी, ढाल लगायतका हातहतियार छन् ।

म्याग्दीको प्रमुख शक्तिपीठ मानिने ताकमकोतको जगन्नाथ अन्नपूर्ण मन्दिरमा पूजाआजा र भाकल गरेमा मनोकांक्षा पूरा हुने विश्वास रहेको पूजा व्यवस्थापन समितिका संयोजकसमेत रहेका वडाध्यक्ष कलानिधि सुवेदीले बताए । जगन्नाथ, अन्नपूर्ण, दुर्गा लगायत देवीदेवताको मूर्ति रहेका यहाँ नवदुर्गा, जेष्ठी पूर्णिमा, मङ्सिर पूर्णिमा, चैत्राष्टमी पर्वका अवसरमा विशेष मेला लाग्ने गर्छ ।

समुद्री सतहदेखि दुई हजार ५०० मिटरको उचाइमा अवस्थित ताकमकोतबाट गुर्जा, धौलागिरि, नीलगिरि, अन्नपूर्ण र माछापुच्छ्रे हिमशृङ्खलाको साथै मनोरम पहाडी भूगोल, ग्रामीण बस्ती र सूर्योदयको दृष्य अवलोकन गर्न सकिन्छ । रासस

प्रकाशित मिति : ३ कार्तिक २०७६, आइतबार ००:००