१६ मंसिर २०८०, शनिबार | Sun Dec 3 2023

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

कुश्माको पीपलटारीमा ‘लिफ्ट’ खानेपानी आयोजना शुरुमाघ २०, पर्वत । लामो समयदेखि खानेपानीको समस्या झेल्दै आएका यहाँका एक गाउँका बासिन्दालाई पानी उपलब्ध गराउन नमूना आयोजना शुरु गरिएको छ ।

कुश्मा नगरपालिका–१० पीपलटारीका बासिन्दाको खानेपानीको समस्या हटाउनका लागि ‘लिफ्ट’ खानेपानी आयोजना शुरु भएको हो । मोदीखोलाको किनारमा रहेको सिल्मीको छिपछिपे मूलको पानी ट्याङ्कीमा सङ्कलन गरी गाउँसम्म लिफ्टमार्फत तान्ने तयारीस्वरुप आयोजनाको निर्माण कार्य शुरु गरिएको छ । खानेपानी तथा सरसफाइ डिभिजन कार्यालय बागलुङमार्फत आयोजना निर्माण सम्पन्न हुन लागेको हो ।

कार्यालयका प्रमुख प्रेमप्रसाद डोटेलका अनुसार आयोजनाको कूल लागत साढे ६ करोड रहेको छ । पीपलटारीका ३०० परिवार आयोजनाबाट लाभान्वित हुने जनाइएको छ । मूलदेखि एक हजार ९८० मिटर माथि रहेको बस्तीसम्म पानी पु¥याउन तीन वटा ट्याङ्की निर्माण गरिने भएको छ । दुई चरणमा पानी पम्प गरेर गाउँसम्म पु¥याउन थालिएको डोटेलले जानकारी दिए ।

उक्त योजना दुई वर्षभित्रमा निर्माण सम्पन्न हुनेछ । योजनाको पानी पीपलटारीका पिप्ले, वितलब, माझीगाउँ, गैरावारी, चाक्लेकुला, रोहोटेपानी, तमादी लगायतका बस्तीमा एक घर एक धारामार्फत वितरण गरिने छ । आयोजनाका लागि यस वर्ष ४५ लाख विनियोजन भएको छ भने अर्को वर्ष योजनाको लागत अनुसारको बजेट विनियोजन गरिने बताइएको छ ।

आयोजनाको शनिबार राष्ट्रियसभाका अध्यक्ष गणेशप्रसाद तिमिल्सिनाले शिलान्यास गरेका छन् । आयोजना निर्धारित समय अगावै सक्न निर्देशन दिँदै उनले स्थानीयवासीको खानेपानीको समस्या टार्न आयोजना सफल हुने बताए । उनले नेपालमा कुनै पनि विकासका आयोजना समयमै पूरा नहुने समस्या बढ्दै गएकामा असन्तुष्टि व्यक्त गरे ।

पर्वतमा यसअघि जलजलाको माझफाँट, कुश्मा नगरपालिकाको ठूलीपोखरी र महाशिला गाउँपालिकाको होश्राङदीमा लिफ्ट खानेपानी योजना सञ्चालनमा आएका छन् । पानीको स्रोत नभएका ठाउँमा सो प्रविधि लाभदायी हुने खानेपानी तथा सरसफाइ डिभिजन कार्यालय प्रमुख डोटेलले जानकारी दिए । रासस

प्रकाशित मिति : २० माघ २०७५, आइतबार ००:००