२१ मंसिर २०८०, बिहिबार | Thu Dec 7 2023

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

जनकपुरको झझल्को दिलाउन रामपुरमा रामजानकी मन्दिरसुशीला रेग्मी

पुस १५, बेझाड । प्रसिद्ध धार्मिक नगरी जनकपुरको झझल्को दिनेगरी पाल्पाको रामपुर नगरपालिकामा रामजानकी मन्दिर निर्माण भइरहेको छ । पूर्वमा जनकपुर र पश्चिममा रामपुरलाई रामजानकी मन्दिरले चर्चित गराउने उद्देश्यले यहाँ उक्त मन्दिर निर्माण गर्न थालिएको हो ।

रामपुर नगरपालिका भित्रको धार्मिक क्षेत्रमा ठूलो योजनाका रुपमा निर्माण भइरहेको यो पहिलो मन्दिरलाई रामपुरवासीले चासो र महत्वका साथ लिएका छन् । विसं २०७६ को नामनवमीका दिन मन्दिरमा रामजानकीको मूर्ति प्रतिस्थापन गरिने रामजानकी मन्दिर विकास परिषद्का अध्यक्ष फणेश्वर गौतमले बताए । “मन्दिर निर्माणको काम पूरा नभए पनि तेस्रो तलामा रामजानकीको मूर्ति प्रतिस्थापन गरिने योजना समितिको छ ।” उनले भने ।

चार तलाको मन्दिर, सत्तल, दुई वटा भवनसहितको सुविधासम्पन्न भवन निर्माण भइरहेको छ । रामपुर क्षेत्रलाई धार्मिक नगरीका रुपमा विकास गरी जनकपुरधामको झझल्को दिलाउन ठूलो लगानीमा मन्दिर निर्माण गर्न लागिएको अध्यक्ष गौतमले जानकारी दिए ।

मन्दिरको अहिलेसम्म २५ प्रतिशत काम सकिएको छ । पौराणिक समयमा भगवान् रामचन्द्र वनवास जाने क्रममा मुक्तिनाथबाट घुम्दै आउँदा रामपुरमा आएर बसोबास गरेको इतिहासमा उल्लेख छ । रामचन्द्रले बसोबास गरेकाले यस क्षेत्रको नाम रामपुर रहन गएको बूढापाका बताउँछन् । रामचन्द्रले रामपुर नगरपालिका–५ को बेझाड बजार नजीकै भात पकाई खाएको चुलो (रामचुलो) मन्दिर परिसरमा छ । दश करोडको लागतमा उक्त मन्दिर निर्माण भइरहेको हो ।

ऐतिहासिक महत्वसँग जोडिएको यस रामचुलोको प्रवर्धन र संरक्षण गर्ने उद्देश्यले स्थानीयवासी र सरोकारवाला निकायको सहयोगमा यस क्षेत्रलाई धार्मिक तथा पर्यटकीय क्षेत्रका रुपमा विकास गरिँदैछ । रामचुलोको ऐतिहासिक तथा धार्मिक महत्वलाई जोगाइराख्न यहाँका बासिन्दाको पहलमा २०७१ साल माघमा श्रीमद्भागवत धान्याञ्चल ज्ञान महायज्ञ आयोजना गरिएको र त्यसबाट करीब दुई करोड ४२ हजारको नगद तथा जिन्सी सङ्कलन गरी मन्दिर निर्माण थालिएको समितिका सचिव गुरुप्रसाद रेग्मीले जानकारी दिए ।

विसं २०७२ कात्तिकबाट अनुमानित करीब दश करोडको लागतमा पाल्पाको ऐतिहासिक पृष्ठभूमिलाई दृष्टिगत गर्दै छत्रशैली र गुम्बा शैली आकारमा मन्दिर निर्माण भइरहेको छ । पूर्वको जनकपुरमा अवस्थित रामजानकी मन्दिर जस्तै प्रख्यात बनाउन यहाँका सरोकारवालाले मन्दिर निर्माणमा जोड दिएका हुन् । मन्दिर निर्माणका लागि अहिलेसम्म रामपुर नगरपालिकाबाट छ लाख, साबिक जिविसबाट दुई लाख र स्थानीय विकास मन्त्रालयबाट पाँच लाख प्राप्त भएको छ ।

हालसम्म मन्दिर निर्माणमा एक करोड ५० लाख खर्च भइसकेको समितिका सहसचिव मीनराज रेग्मीले बताए । मन्दिरको कोषमा ती सबै रकम प्राप्त भै नसकेका कारण निर्माण कार्यलाई द्रुत गतिमा अगाडि बढाउन कठिन भइरहेको छ । योजना ठूलो भएको तर उपलब्ध साधन र स्रोत कम हुँदा निर्माण कार्यमा ढिलाइ भएको समितिले जनाएको छ ।

मन्दिरको स्वामित्वमा रहेको करीब चार रोपनी जमिनमा मन्दिर निर्माण भइरहेको छ । नयाँ शैली र आकारमा निर्मित भएकाले यस मन्दिरमा पछिल्लो समय विभिन्न क्षेत्रबाट चासोका साथ अवलोकन गर्न आउनेको चहलपहल बढेको छ । रासस

प्रकाशित मिति : १५ पुस २०७५, आइतबार ००:००