८ जेष्ठ २०८१, मंगलबार | Wed May 22 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

स्थानीय तहप्रति संघ अनुदार भयो, संवैधानिक अधिकारहरू खोस्ने प्रयास गरिरहेको छकृष्णप्रसाद सापकोटा स्थानीय शासन बिषयका प्रबुद्ध राजनीतिक व्यक्ति हुनुहुन्छ । तत्कालीन काभ्रे जिविसमा दुई कार्यकाल सभापति भइसक्नु भएका सापकोटा अहिले संघीयता कार्यान्वय प्रक्रियाका विभिन्न बिषयमा अध्ययन अनुसन्धान गरिराख्नु भएको छ । जिल्ला विकास समिति महासंघका अध्यक्षसमेत भइसक्नु भएका सापकोटा स्थानीय शासनको बिषयमा दख्खल राख्ने पाका उमेरका विज्ञ हुनुहुन्छ । करिब ३ दशकयता सापकोटा नेपालको स्थानीय शासनसँग सम्बन्धित नीति निर्माण, बहस पैरबीमा निरन्तर संलग्न हुनुहुन्छ । नेपालको स्थानीय शासन, संघीयता कार्यान्वयन प्रक्रियालगायतका विभिन्न बिषयमा केन्द्रीत रहेर स्थानीय खबरका लागी सापकोटासँग रञ्जित तामाङले गरेको कुराकानीः

स्थानीय निर्वाचन भएको २ बर्ष पुग्न लागेको छ । संघ र प्रदेश सरकारहरू गठन भएको पनि १ बर्ष नाघेको छ । यस संघीयता कार्यान्वयनको दृष्टिकोणमा यस अबधिलाई कसरी बिश्लेषण गर्नुहुन्छ ?

हाम्रो संविधानको प्रस्तावनामै निरंकुश, केन्द्रीकृत र एकात्मक राज्यव्यवस्थालाई अन्त्य गर्दै भन्ने लेखिएको छ । हाम्रो ठूलो समस्या भनेको निरंकुशता र केन्द्रीकृत राज्यसत्ता हो । निरंकुशता र केन्द्रीकृत राज्य व्यवस्थालाई अन्त्य गर्दै संघीयता व्यवस्थामा जाने व्यवस्था संविधानले गरेको छ । संघीयता कार्यान्वयन गर्न राज्यका मूल संरचना तीन तहको सरकारको व्यवस्था गरेको छ । ती तहहरू संघ, प्रदेश र स्थानीय तह हुन् ।

संविधानले राज्य शक्तिको बाँडफाँट पनि यही तीन तहमा गरेको छ । संविधानका अनुसूचीहरू ५, ६ र ८ मा संघ, प्रदेश र स्थानीय तहका एकल अधिकारहरू रहने व्यवस्था छ । एकल अधिकार संघमा ३५, प्रदेशमा २१ र स्थानीय तहमा २२ वटा अधिकार छन् । यसैगरि संघ र प्रदेशको साझा अधिकार अनुसूची ७ मा २५ वटा अधिकार छन् ।

यसैगरि संघ, प्रदेश र स्थानीय तहको साझा अधिकार अनुसूची ९ मा १५ वटा अधिकार उल्लेख छ । तीन तहको साझा अधिकार सूची संविधानमा उल्लेख गरिएको मुलुक नेपाल मात्रै हो भन्ने लाग्छ । एकल अधिकार उपयोग गर्न कानून बनाउने, मापदण्ड बनाउने, कार्यान्वयन गर्ने, अनुगमन र मूल्यांकन गर्ने काम सम्बन्धित तहकै हो ।

साझा अधिकारको कार्यान्वयनचाँही कसरी हुन्छ ?

साझा अधिकारमा सबैभन्दा पहिला संघ, त्यसपछि प्रदेश र अन्तिममा स्थानीय तह ‘प्रिभेल’ गर्छ । संघ सबैभन्दा पहिला प्रिभेल गर्ने व्यवस्था त ग-यौं, तर सबै अधिकार संघले सबै अधिकार आफैंसँग राख्न खोजियो भने के हुन्छ ? त्यसैगरि प्रदेशले पनि आफैं राख्यो भने के गर्ने ?

त्यसैले संघीय व्यवस्था अबलम्बन गरेका संसारभरका मुलुकहरूमा सन्निकटताको सिद्धान्त प्रचलित छ । यो सिद्धान्तले प्रत्येक नागरिक आफैंमा सार्वभौम छन् भन्छ । यो सिद्धान्तले नागरिकले प्रयोग गर्न सक्ने अधिकार नागरिकसँग निकट रहेका राज्य संरचनाले उपयोग गर्ने र नसकेका अधिकार त्यसभन्दा उपल्ला राज्य संरचनाले उपयोग गर्ने भन्छ । यही आधारमा साझा अधिकारको बाँडफाँट हुनु पर्छ ।

हाम्रो संविधानमा एकल अधिकारको सूचीमा भएको व्यवस्था साझा सूचीमा पनि छ । अधिकार क्षेत्रमा समस्या आए एकल अधिकार आकर्षित हुन्छ । संसारभरको अभ्यास र मान्यताले साझा अधिकारचाँही सहयोगी मात्रै हो ।

यी अधिकार सूचीहरूको कार्यान्वय चाँही कसरी भइरहेको छ ?

हाम्रोमा बिपरित ढंगले काम भइरहेको छ । संविधानको धारा ५७ र २२६ ले अनुसूची ८ मा रहेका करका अधिकार स्थानीय तह आफैंले कानून बनाएर उपयोग गर्ने व्यवस्था गरेको छ । तर स्थानीय तह सञ्चालन ऐनले ‘संघ तथा प्रदेश ऐनको अधीनमा रहेर कर संकलन गर्ने’ भन्ने व्यवस्था ग-यो ।

अर्को पनि उदाहरण, संविधानले माध्यामिक तहसम्मको शैक्षिक सँस्था सञ्चालन गर्ने अधिकार स्थानीय सरकारलाई दिएको छ । धारा ५७ र २२६ अनुसार स्थानीय सरकारले आफैंले कानून बनाएर माध्यमिक तहसम्मको शिक्षण सँस्थाहरू सञ्चालन गर्नु पर्ने हो । अनुसूची ९ को साझा सूचीमा शिक्षा भन्ने शब्द राखेको छ ।

त्यही साझा सूचीलाई टेकेर स्थानीय तहको अधिकार स्थानीय तह सञ्चालन ऐनले खोस्यो, शिक्षा ऐनलगायतका अरूले झनै बढी खोसेको छ । अघि पनि भनेँ, साझा अधिकार भने सहायक मात्र हुन् । तर यसैलाई टेकेर एकल अधिकार खोसेको छ ।

स्थानीय तह सञ्चालन ऐनले सामुदायिक वनको अधिकार स्थानीय तहलाई दिएको छ । तर आर्थिक ऐनमा सामुदायिक वनले खयर र सालको काठ बिक्री गरे त्यसवापत आउने रोयल्टी संघले लिने भनिएको छ ।

मैले केही उदाहरण मात्र दिएको हुँ । संवैधानिक व्यवस्थालाई चुनौति दिँदै स्थानीय तहको अधिकार हडपेका यस्ता उदाहरणहरू धेरै छन् । हडप्ने प्रयत्नहरू जारी छ । संविधानभन्दा माथी ऐन कानून हुँदैन ।

संविधान प्रतिकूल ऐन कानून बनेको भए अदालतसम्मका जान सक्ने बाटो त छ होला नि !

यो महत्वपूर्ण बिषय हो । हाम्रो संविधानले अरू मुलुकहरूमा जस्तो संवैधानिक अदालतको व्यवस्था गरेको छैन । तर अदालतमा संवैधानिक बेञ्चको व्यवस्था भने छ । पछिल्लो समय बेञ्चमा केही मुद्दा पनि पुगेका छन् ।

तर मुद्दाको छिनोफानो गर्ने काम अदालतले गरिरहेको छैन । अहिले उच्च अदालतमा, सर्वोच्च अदालतमा रिट हाल्ने काम भइरहेको छ । संवैधानसँग सम्बन्धित मुद्दा संवैधानिक बेञ्चले हेर्नु पर्थ्यो । सम्मानित सर्वोच्च अदालतले पनि यो बारेचाँही बिचार गर्नु पर्ने बेला भएको छ ।

सबैभन्दा राम्रो त राजनीतिक संवादबाट समस्या हल गर्नु हो । सकेसम्म किन अदालत जानु ? तर तर हामीकहाँ बिषयकेन्द्रित राजनीतिक संवाद नै हुँदैन । त्यसैले अदालत नै अन्तिम विकल्प हो ।

समस्या यत्ति मात्र होइन, संविधानको मूल मर्म सहकार्य, सहअस्थित्व र समन्वय हो । तर समन्वय गर्ने कानून संघले अहिलेसम्म बनाएको छैन । अहिलेसम्म जे जति कानूनहरू निर्माण गरियो, स्थानीय जनप्रतिनिधीहरूसँग छलफल भएकै छैन । गाउँपालिका महासंघ, नगरपालिका संघलगायतका स्थानीय जनप्रतिनिधीका संघ सँस्थाहरूसँग पनि कुनै छलफल, समन्वय भएको छैन ।

छलफल नभएकै हो त ?

भएजस्तो लाग्दैन । छलफल भएको भए संघले सबै अधिकार आफूतिर खिचिरहँदा प्रदेश र स्थानीय तहका प्रतिनिधी टुलुटुलु हेरेर बस्थे र ? कतिसम्म भयो भने, साझा अधिकार सूचीलाई टेकेर संघ र प्रदेशले नमुना विद्यालय सञ्चालन गर्न सक्ने भनेर मौलिक हक सम्बन्धि कानून आयो ।

संविधानले स्थानीय तहलाई दिएको आधारभूत शिक्षाको अधिकारसमेत संघले खोसिदियो । भोली यसैगरि प्रदेशले अर्को अधिकार नखोस्ला भन्ने के छ ? संविधानअनुसार धार्मिक, कबुलियती, सामुदायिक वनको अधिकार स्थानीय सरकारको क्षेत्राधिकार भित्र पर्छ । तर संशोधनका लागी संसदमा पेस भएको वन ऐनमा स्थानीय सरकारको नामोनिशाना छैन ।

कोष बनाउने भन्ने एक ठाउँमा स्थानीय सरकार उल्लेख भएको रहेछ । पैसा हाल्नु पर्ने भएपछि स्थानीय सरकारलाई सम्झ्यो, अरू ठाउँमा चाँही सम्झिनै चाहेन । कतिसम्म बेइमानी भइरहेको छ भन्ने पुष्टी यहीँबाट हुन्छ ।

स्थानीय तह गठन भएको ३ बर्ष पुग्यो । स्थानीय निर्वाचन भएकै २ बर्ष पुग्न लाग्यो । यो अवधिको स्थानीय शासनलाई कसरी बिश्लेषण गर्नुहुन्छ ?

यसलाई द्धन्द्धात्मक दृष्टीकोणबाट हेरिनु पर्छ । हाम्रा स्थानीय तहले उत्पातै राम्रो ग-यो भन्दा पनि अतिरञ्जित हुन्छ । सबै खत्तम भयो भन्दा पनि स्थानीय तहमाथी अन्याय हुन्छ ।

केही स्थानीय तहले असाध्यै राम्रो पनि गरेका छन् । केही अलमलमा छन्, केहीले खराब पनि गरेका छन् । कतिपय स्थानीय तहले को को बेरोजगार छन् भनेर आवेदन माग्ने, रोजगार दिने जस्ता काम गरिरहेका छन् । रोजगार सृजना गर्ने कामका लागी गाउँपालिका र नगरपालिकाले सहयोग गर्नेजस्ता राम्रा कामहरू भएका छन् ।

शिक्षामा उदाहरणीय कामहरू गरेका छन् । हाम्रा गाउँपालिका र नगरपालिकाहरूले कृषी, सरसफाई, विपद् व्यवस्थापनजस्ता धेरै क्षेत्रमा असाध्यै राम्रो काम गरिरहेका छन् । मेरो समग्र बिश्लेषणमा एक तिहाई स्थानीय तहले असाध्यै राम्रा कामहरू गरिरहेका छन् । एक तिहाई अलमलमा परेर राम्रो पनि गर्न सकेका छैनन्, नराम्रो पनि गर्न सकेका छैनन् । एक तिहाईले चाँही खराब काम गरिरहेका छन् ।

तपाइँ विभिन्न जिल्लाका जनप्रतिनिधीसँग छलफल र अन्तरकृया गरिराख्नु भएको छ । स्थानीय तहलाई संविधानले दिएको जिम्मेवारी बहन गर्न हाम्रा जनप्रतिनिधीहरू कतिको सक्षम पाउनु भयो ?

संवैधानले दिएको जिम्मेवारी बहन गर्न सक्यो कि सकेन भनेर मापन गर्ने आधार भनेकै जनप्रतिनिधीले गरेको काम हो । मैले भनिहालेँ, एक तिहाईले असाध्यै राम्रा गरिरहेका छन् । एक तिहाई अलमलमा छन् । एक तिहाईले खराब गरिरहेका छ ।

म दावीका साथ भन्न सक्छु, एक तिहाई स्थानीय तहले उत्साहजनक र अरूले पनि सिक्न लायकको कामहरू गरिरहेका छन् । अर्को एक तिहाई चाँही संघबाट कस्तो नमूना कानून आउला ! सिंहदरबारबाट पहिलेजसरी नै तोक लाएर बजेट ल्याउन सकिएला कि ! भन्ने अवस्थामा छन् । धेरै सृजनात्मक पनि नहुने, खराब पनि नगर्ने अवस्थामा छन् ।

त्यसैगरि अर्को एक तिहाई चाँही आर्थिक अनियमिततामा मुछिने खतरामा छन् । सेवा सुविधाका नाममा बदनामी कमाउने पनि सम्भवाना छ । कतिपय जनप्रतिनिधी ‘कन्फ्लिक्ट आफ इन्ट्रेस’ मा पनि काम गरिरहेका छन् ।

तपाइँले भन्नु भएको मध्यम खाले एक तिहाई जनप्रतिनिधीतर्फ केन्द्रित होऔं । उहाँहरूमा खास समस्या संवैधानिक सक्षरताको कमी हो ?

हो । उहाँहरू आफैंमा खराब हुनुहुन्न । तर संवैधानिक ज्ञानको कमी देख्छु । उहाँहरूको सोच हिजोकै केन्द्रीकृत शैलीको छ । केन्द्रले के दिन्छ, त्यही मात्र गर्ने, आफू केही नगर्ने समस्या छ । प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतले जे भन्छ, त्यही गर्ने, त्यसबाहेक अरू केही काम नगर्ने परिपाटी छ ।

त्यसैले उहाँहरूका लागीचाँही प्रशिक्षित गर्नु पर्ने, सृजनात्मक अनुभवहरूको आदनप्रदान गर्नुपर्ने आवश्यकता छ । समग्रमा भन्नुपर्दा कमजोरी स्थानीय तहको होइन, संघको हो । १२ वटा वडा भएको स्थानीय तहमा एकजना वडा सचिव छ ।

अहिलेको दरबन्दी व्यवस्था पनि त्रुटीपूर्ण छ । २५ हजार भन्दा कम जनसंख्या भएको स्थानीय तहमा अधिकृतस्तरका कर्मचारीको दरबन्दी नै न्यून छ । स्थानीय तहको कृषी, स्वास्थ्य, शिक्षालगायतका क्षेत्रगत इकाईहरूमा कम्तिमा अधिकृतस्तरका कर्मचारी चाहिन्छ । उसले नीति, ऐन कानून बनाउँदा ‘कन्टेन’ दिनु पर्छ ।

कन्टेन दिनु सामान्य काम होइन । बिषयगत इकाई नेतृत्व गरिरहेको कर्मचारी विज्ञ सरह हुनु पर्छ । तर संघले दरबन्दी नै राखेन । जहाँ राखेको छ, त्यहाँ पनि कर्मचारी खटाउनै सकेको छैन ।

एकजना मान्छे बिशेषज्ञ हुन सक्छ, सर्बज्ञ हुन सक्दैन । दूरदर्शी हुन सक्छ, सर्वदर्शी हुन सक्दैन । यो मान्छेको सीमा हो । हाम्रा स्थानीय जनप्रतिनिधी पनि भिजन भएका छन्, केही गरौं भन्ने जुझारु छन् ।

तर जनप्रतिनिधीले लिने विज्ञ सेवा त्यही कर्मचारीबाट हो नि ! अनि त्यही कर्मचारी नपाए पछि कसरी काम गरोस् ? संघले स्थानीय तहलाई कर्मचारी नियुक्त गर्न पनि नदिने, आफूले कर्मचारी खटाउने हैसियत पनि नराख्ने ! अनि राम्रो काम पनि गरेनन् भन्न पनि मिल्छ र ?

अहिले संघबाट पाएको कर्मचारीलाई साथ लिएर स्थानीय तहले जे जति काम गरिरहेका छन्, त्यो धेरै हो । त्यही भएर स्थानीय तहलाई असक्षम भन्न मिल्दैन । स्थानीय तहले काम गर्ने आधार नै पाएको छैन, काम गर्न सकेन भनेर कसरी भन्ने ?

तपाइँले यति धेरै समस्याहरूको उजागर गर्नुभयो । यसको मुख्य दोषी संघ हो भन्ने तपाइँको निष्कर्ष हो ?

हो । जस्तो, एकपटक जिल्ला शिक्षा कार्यालय खारेज गर्ने भन्यो, साइनबोर्ड पनि झिक्यो । त्यसपछि जिल्ला शिक्षा समन्वय इकाई चाहिँदो रहेछ भनेर जिल्ला प्रशासन कार्यालयमा लगेर बोर्ड टाँस्यो ।

अहिले भरखरैको मन्त्रीपरिषदले जिल्ला शिक्षा कार्यालय फेरी ब्यूउँताउने निर्णय ग-यो । जिल्ला घरेलु कार्यालय त्यहीँको नगरपालिकालाई दिने भनेर साइनबोर्ड झिक्यो । फेरी नगरपालिकालाई नदिने भनेर साइनबोर्ड राख्यो । जिल्ला सदरमुकामका कृषी र पशु कार्यालयहरू बन्द गर्ने भन्यो । अहिले फेरी ज्ञानकेन्द्रका नाममा राख्न थालेको छ । यस्तै विज्ञ केन्द्रका नाममा अनेक सँस्था खुलिरहेका छन् ।

कृषी, पशुजस्ता कार्यालयहरू जिल्ला सदरमुकाममा राख्ने नै होइन । एउटा पशुपलकले बिरामी भएका गाई भैँसी डोकोमा बोकेर सदरमुकाममा ल्याउन सक्छ ? खेतबारीमा लगाइरहेको बालीमा रोग लाग्ला, बाली नै बोकेर सदरमुकाम धाउन सम्भव छ ?

आधारभूत तहका जनतासँग जोडिएका यस्ता सुविधाहरू त स्थानीय तहमा पु-याउनु पर्ने हो नि ! हामीले खोजेको संघीयता यो हो नि ! तर यति सामान्य कुरालाई बुझ पचाएर हो कि नबुझेर हो संघले गरिरहेको छैन । उल्टै आधाभूत तहमा सुविधा पु-याउने काममा संघले भाँजो हालिरहेको छ ।

खेती गर्ने र पशुपालन गर्ने किसान गाउँमा बस्छन् । विद्यालय गाउँमै छन् । तर शिक्षा, कृषीको काम सदरमुकाम भन्दा तल पठाएन । अनेक बहाना बनाएर सिंहदरबार, मन्त्रालय, विभाग, डिभिजन, जिल्ला कार्यालय तल अधिकार दिन चहिरहेको छैन ।

आधारभूत तहभन्दा माथीका संरचनामा फाईल ओसारपसार गर्ने मात्रै काम हुँदो रहेछ भन्ने त हिजै देख्यौं, भोग्यौं । जनतालाई अधिकार सम्पन्न बनाउनका लागी राज्यको काम आधारभूत तहमै दिनु पर्दो रहेछ भनेर न संघीयता रोजेका हौं । हिजोकै संरचनामा अल्मलिने हो भने संघीयता भनेर लेख्दैमा केही हुँदैन ।

यी समस्याहरूसँग हाम्रा स्थानीय जनप्रतिनिधीहरू अनभिज्ञ छन् भन्ने लाग्दैन । तर उहाँहरूले संघसँग आफ्ना गुनासोहरू पनि प्रष्टसँग भन्न सक्नु भएको छैन । कतै स्थानीय तहदेखि केन्द्रसम्म एउटै पार्टीले जित्नुको परिणाम त होइन ?

हाम्रा स्थानीय जनप्रतिनिधीहरू किन बोल्न चहानुहुन्न, त्यो चाँही मलाई थाह भएन । तर जति बोल्नुपपर्थ्यो, त्यत्ति नबोलेको चाँही हो । तर बोल्नु पर्छ । अहिले संघमा नेकपाको सरकार छ । ७ मध्ये ६ वटा प्रदेशमा पनि नेकपाकै सरकार छ । अधिकांश स्थानीय सरकार पनि नेकपाकै छ ।

स्थानीय तहका समस्याहरू माथी खुलेर बोल्यो भने त्यसले नेकपा र उसको सरकारलाई असर गर्छ भन्ने लाग्दैन । सुधार्न गरिएको आलोचनाको फाईदा अन्ततः नेकपाले नै लिन्छ । स्वस्थ आलोचना भए समग्र संघीयतालाई नै बलियो बनाउँछ ।

संघीयता बलियो भयो भने मुलुक समृद्धिको दिशामा हिँड्छ । मुलुकको समृद्धिको जस नेकपाले नै लिन्छ । मुलुकको समृद्धिको जस लिने पार्टी मर्दैन । आलोचना गर्नु, जायज माग राख्नु भनेको शत्रुतापूर्ण सम्बन्ध स्थापित गर्न खोज्नु होइन ।

समस्यालाई हल गरेर समृद्धितर्फ उन्मुख हुन गरिने आलोचनालाई संघले पनि अन्यथा मान्न मिल्दैन । त्यसैले जायज माग राख्न र आलोचना गर्न जनप्रतिनिधी पनि पछि हट्न हुँदैन ।

यी तमाम समस्याका बाबजुद स्थानीय तहमा अधिकार, जिम्मेवारी र स्रोत गएको पनि सत्य हो । तपाइँले एक तिहाई खराबको कुरा गर्नु भयो । अधिकारको निक्षेपणसँग शासकीय अहंकार, अनियमितता, बिकृति पनि तल जाँदो रहेछ नि होइन ?

यदि, यस्तो भएको छ भने एकदमै नराम्रो हो । कसैले पनि आफूलाई सर्बज्ञ ठान्न हुँदैन, त्यो भित्र पनि अल्पज्ञान हुन्छ । शासन गर्ने मान्छेले अहंकार पाल्ने होइन । विज्ञहरूको सल्लाह लिएर काम गर्ने हो भने बढी प्रभावकारी हुन्छ । अझ प्रतिपक्षीहरूको पनि राय लिएर काम गर्न सकियो आलोचनात्मक दृष्टिकोण आउँछ, त्यसले झनै राम्रो हुन्छ । अन्ततः जस उसैले पाउने हो नि !

मैले ५ बर्षमा यति मान्छेसँग झगडा गरेँ, प्रतिपक्षलाई माइनस गरेँ भनेर प्रगति देखिँदैन । अर्को चुनावमा जाँदा ‘मेरो पालामा यति किलोमटर सडक पीच भयो, कृषीमा यस्तो उन्नति भयो, कृषी उत्पादन यति बढ्यो’ भनेर भन्न सक्ने हुनु पर्छ । यसका विज्ञका राय सुझाव लिएर काम गर्नु पर्छ । अझ प्रतिपक्षसँग पनि सुझाव लिन सक्नु पर्छ । लागी अहांकार लिनै हुँदैन ।

मैले पछिल्लो समय महालेखापरीक्षकको कार्यालयको ताजा लेखापरीक्षण प्रतिवेदनहरू हरेँ । कतिपय स्थानीय तहमा जानाजान गरिएका आर्थिक अनियमितता देखिन्छ । यस्ता गलत कामले नेपालको स्थानीय शासनलाई कहाँ पु-याउँछ ?

संघीयतामा सबैभन्दा बढी जवाफदेही स्थानीय सरकार हुनु पर्छ । किनकी नागरिकसँग प्रत्यक्ष जोडिएको राज्यको संरचना हो । त्यसैले निर्वाचित भए पनि स्थानीय सरकारले सहभागितामुलक शासन पद्दति अपनाउनु पर्छ ।

नागरिकसँग नियमित संवाद गरेर मात्र सहभागितामुलक शासन सम्भव छ । नागरिकसँग नियमित संवाद गर्नु पर्ने भएकाले स्थानीय सरकार अरू सरकारभन्दा बढी पारदर्शी र जवाफदेही हुन्छन् भन्ने विश्वास गरिन्छ ।

त्यसैले स्थानीय तह बलियो बनाउनु पर्छ भनेका हौं । जति पारदर्शी र जवाफदेही भएर काम ग-यो, त्यत्ति नै फाईदा पुग्छ । अहिले नपाएका अधिकारहरू प्राप्त गर्न सजिलो हुन्छ ।

तर अपारदर्शी भएर काम गर्ने, जवाफदेही पनि नहुने हो भने अहिले पाएका अधिकार पनि गुम्न बेर छैन । यस्तै बिकृतिका कारण कतिपय देशमा स्थानीय तहले पाइसकेको अधिकार प्रदेश र संघले फिर्ता लिएका उदाहरणहरू छन् ।

अहिले बिकृति रोक्ने निकायहरू सुशुप्त होलान् ! भोली कुनै दिन ती निकायहरू सक्रिय भए हालत के हुन्छ ? पुलिसका आईजीपी, मन्त्री भइसकेकाहरू जेल गएको पनि देखेकै छौं । ढिलो होला, गलत काम गर्नेहरू एकदिन फन्दामा पर्छन् । गलत काम गरिरहेका जनप्रतिनिधीले यो कुरा बुझ्न जरुरी छ ।

संविधानले स्थानीय तहलाई यति धेरै अधिकार दिएको थोरै मुलुकमध्ये नेपाल पनि एक हो । यो गौरबको बिषय हो । संविधानले दिएका अधिकारहरू पाएनौं भन्ने कुरा अलग्गै हो । संविधानले नै दिइसकेको अधिकार माग्दै गरौंला, छलफल चल्दै गर्ला ! अदालती प्रक्रियामै जाउँला ! यो फरक पाटो हो ।

यसो भन्दै गर्दा सबै स्थानीय तहले खराब मात्रै गरिरहेका छन् भन्यो भने राम्रो काम गरिरहेका स्थानीय तहलाई अन्याय हुन्छ । त्यसैले खराब गर्नेलाई सच्याउन खबरदारी गरौं, राम्रो काम गर्नेलाई प्रोत्सहान गरौं ।

कतिपय स्थानीय तहले अहिलेसम्म पनि सभाबाट नीति तथा कार्यक्रम र बजेट अनुमोदन गर्न सकिरहेका छैनन् । तर उनीहरूले सञ्चित कोषबाट खर्च गरिरहेका छन् । यो जत्तिको बिकृति के होला ?

यदि यस्तो भएको छ भने संवैधानिक व्यवस्था विपरितको काम हो । संविधान विपरित काम गर्ने छुट कसैलाई छैन । हाम्रो संविधानले संघ, प्रदेश र स्थानीय सरकारको अ–आफ्नै सञ्चित कोषको व्यवस्था गरेको छ ।

आफ्ना जनप्रतिनिधी र सरोकारवाला राखेर सभाबाट अनुमोदन नगरि सञ्चित कोषको बजेट खर्च गर्छ भने यो अक्षम्य गल्ति हो । कानून, नीति तथा कार्यक्रम नबनाई खर्च गर्नु बिधीको शासन विपरित हुन जान्छ ।

लोकतन्त्र भनेको कानूनी शासन हो । जतिसुकै ठूलो मान्छे वा सँस्था भने पनि ऊ कानूनको मातहत हुन्छ । आर्थिक ऐन र विनियोजन ऐन सभाबाट पारित नगरि सञ्चित कोषको बजेट चलाउनु कारवाही भोग्नयोग्य गल्ति हो ।

यति धेरै अधिकार पाउँदा पनि काम नगर्नु त आफ्नै खुट्टामा बञ्चरो हान्नु होइन र ?

एकदम हो । कतिपय ठाउँमा राजनीतिक कारणले सभा बसाल्न नसकेको होला ! बहुमत र अल्पमतको पनि कुरा होला ! लोकतन्त्रमा यो स्वभाविक कुरा हो । स्थानीय तहमा संघ र प्रदेशको जस्तो संसदीय प्रणाली छैन, मिश्रित शासन प्रणाली छ ।

प्रमुखले मेरो मात्रै पार्टीको सरकार हो भन्यो भने त्यो गलत कुरा हो । अर्को पार्टीले वडामा जितेको छ भने त्यो पार्टीको पनि सरकार हो । वडाहरूले पनि प्रमुख अर्को पार्टीको भयो भन्दैमा मेरो प्रमुख होइन भन्न मिल्दैन । स्थानीय सरकार भनेको संयुक्त सरकार हो । त्यसैले स्थानीय सरकारमा जवाफदेही पनि संयुक्त हुन्छ ।

कुनै पार्टीले अर्को पार्टीलाई बदनाम गराउँछु भन्नु पनि गलत हो । जति पार्टीले जितेको छ, सबैको सरकार हो । आफ्नो गाउँ वा नगरको हितका लागी गरिने काममा विमतिहरू आपसी संवादको विकल्प छैन । यस्ता समस्या हल गर्न राजनीतिक पार्टीहरूको भूमिका ठूलो हुन्छ ।

राजनीतिक दलहरूले आफ्नो पार्टीबाट निर्वाचित भएका जनप्रतिनिधीहरूलाई तपाइँले भनेजस्तो सहजीकरण गरेको त खासै छैन नि !

छैन । स्थानीय निर्वाचनका बेला राजनीतिक दलहरूले नै घोषणा पत्र जारी गरेका हुन् । घोषणा पत्रमा प्रत्येक ५ बर्षभित्र सबै घरमा धारा पु-याउँछौं भनेका छन् । प्रत्येक घरको मान्छेलाई रोजगारी दिन्छु भनेका छन् । उत्पादन पनि दोब्बर बनाउँछु पनि भनेका छन् । सबै ठाउँमा सिचाइँ पु¥याउँछु भनेका छन् । त्यो घोषणा पत्र त जनताले सिरानी हालेर राखेका छन् नि !

जनताले कुरा उठायो भने जवाफदेही त्यही पार्टी हुनुपर्छ । त्यसैले घोषणा पत्र अनुसार काम गराउनका लागी आफ्नो पार्टीबाट निर्वाचित जनप्रतिनिधीलाई प्रशिक्षित गराउने, राम्रो काम गर्न बाटो देखाउने काम काम सम्बन्धित पार्टीहरूको हो ।

तर घोषणा पत्र कार्यान्वयनको अवस्थालाई हेर्ने हो भने निराशाजनक देखिन्छ नि !

हो, यसले राजनीतिक दलहरूलाई ठूलो क्षति पु-याउँछ । पहिलेको जस्तो अवस्था छैन । अहिले नागरिक समाज, मिडिया बलियो भएका छन् । अझ सबै नागरिक बोल्न सक्ने भएका छन् । त्यसैले दलहरूमाथी प्रश्न उठ्ने निश्चित छ ।

त्यसैले जवाफदेही बन्न पनि दलहरूले आफ्नो पार्टीबाट जितेका जनप्रतिनिधीलाई प्रशिक्षित गराउने, काम गर्न सहज वातावरण सृजना गर्ने काम गर्नु पर्छ । होइन भने त्यसले सम्बन्धित दललाई नै क्षति पु¥याउँछ । आवश्यकताअनुसार अन्तरपार्टी संवाद पनि हुनु पर्छ ।

अघि भनेझैं सभाले बजेट अनुमोदन गर्न सकेको छैन भने पार्टीहरूबीचको अन्तर संवादमार्फत समस्याको हल गर्न सकिन्छ । सभाले अनुमोदन नगरि बजेट खर्च गर्नु भनेको दण्डनीय गल्ति हो । भोली संवैधानिक अंगहरू सक्रिय होला रे ! बिग्रिनु भन्दा बग्रिन नदिने अवस्था सृजना गर्नु दलहरूको दायित्व हो ।

संघीयता आफैंमा खर्चालु व्यवस्था हो । राज्यको स्रोत साधनको फारो गर्नेतिर न संघको ध्यान गयो, न प्रदेश र स्थानीय तहको । यो गम्भीर समस्या होइन र ?

संघीयता होइन, लोकतन्त्र नै खर्चालु व्यवस्था हो । किनकी लोकतन्त्रमा आवधिक चुनावहरू गर्नै पर्छ । चुनाव आफैंमा खर्चालु काम हो । निर्वाचित जनप्रनिधिलाई तलबभत्ता र थप सुविधा दिनै पर्छ ।

यसो भन्दै गर्दा लोकतन्त्रको विकल्प छैन । लोकतन्त्रको विकल्पमा अरू राम्रो व्यवस्था छैन भन्ने संसारको अभ्यासले देखाइसक्यो । काशीराज दहाल नेतृत्वको कार्यदलको प्रतिवेदनले संघीयतामा गए पछि संघमा १२ वटाभन्दा बढी मन्त्रालय चाहिँदैन भन्यो । तर अहिले २० भन्दा बढी मन्त्रालय संघमा छ ।

प्रतिवेदनले २० देखि २२ हजार कर्मचारी भए पुग्छ भनेको थियो, अहिले ४७ हजार पु-याइसक्यो । यति धेरै विभाग चाहिँदैन भन्यो, अधिकांश विभाग जस्ताको तस्तै छन् । व्यक्तिको अनुहार हेरेर पनि संरचनाहरू बनाइयो भन्ने कुरा आएको छ । यो दुर्भाग्य हो ।

लोकतन्त्रलाई उन्नत बनाउन नागरिकलाई प्रवाह गर्ने सेवालाई छरितो बनाउनु पर्छ । कर्मचारीका लागी धेरै खर्च गरेर मात्रै राम्रो सेवा प्रवाह गर्न सकिन्छ भन्ने होइन । थोरै खर्चमा धेरै काम कसरी गराउने भन्ने सोच बनाएर काम गर्नु पर्छ । यो संघीयताले ल्याएको खर्च होइन, नियतले गरेको फुर्मास हो ।

सबैभन्दा पहिले सबै तहको कार्यबोझ निर्धारण गरेर, कुन तहलाई कति बजेट, कति जनशक्ति, कस्तो संरचना चाहिन्छ भनेर एकिन गर्नुपर्थ्यो । संगठन तथा व्यवस्थापन सर्भे (ओएनएम) सर्बेक्षण गरेको भनियो ।

तर केका आधारमा गरियो ? ओएनएम सर्बेक्षणको आधार भनेको कार्यबोझ हो नि ! कार्यबोझकै मापन भएको छैन । दरबन्दी पनि हचुवामा निर्धारण गरियो । अहिले जे संरचना बनाइयो, जुनखाले कर्मचारीतन्त्रको संरचना बनाइयो, यो मुलुकले धान्नै सक्दैन ।

अब गर्ने के त ?

सरकारले सार्वजनिक खर्च घटाउन, आवश्यकता अनुसार भएका पूर्वाधारहरू हस्तान्तरण गर्न, कर्मचारीको सही व्यवस्थापन गर्न ढीला गर्न हुन्न । बरु अल्पकालीन आयोग बनाएर हुन्छ कि के गरेर हुन्छ, काम गर्ने बेला भएको छ । मुलुक र जनतालाई बोझ थोपर्ने संरचनाहरूको आवश्यकता छैन । जति ढीला भयो उत्ति मुलुक र जनतालाई समस्यामा पार्छ ।

यस्तै स्थानीय तह सञ्चालनका लागी संघ र प्रदेशले बनाइदिन पर्ने ऐन कानून चाँडो बनाइदिन पर्छ । स्थानीय जनप्रतिनिधी र कर्मचारीले संविधानले दिएको जिम्मेवारी पुरा गर्ने गरि योजनाहरू तर्जुमा गर्नु पर्दछ ।

स्थानीय जनप्रतिनिधीले गाडी चढ्नै हुन्न भन्ने पक्षमा म छैन । चढ्नु पर्छ, तर नियत राखेर बिलासी गाडी चढ्ने वा मर्मतका नाममा खर्च मात्र गरिरहन हुँदैन । स्थानीय जनप्रतिनिधी सँधै नागरिकप्रति जवाफदेही हुनुपर्छ । साथै, स्थानीय तह, प्रदेश र संघ संविधानको मूल मर्म सहकार्य, समन्वय र सहअस्थित्वका आधारमा चल्नु पर्दछ ।

प्रकाशित मिति : २३ फाल्गुन २०७५, बिहिबार ००:००