२९ चैत्र २०८०, बिहिबार | Thu Apr 11 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

७५३ वटा स्थानीय सरकारको ढुकुटीमा पैसा कति होला ?काठमाडौं– नेपालको संविधानले स्थानीय तहलाई सरकारकै मान्यता दियो । कानून बनाएर कार्यान्वयन गर्नेसम्मको अधिकार दियो ।

स्थानीय सरकारले विभिन्न खाले अनुदान र राजस्व बाँडफाँटजस्ता आम्दानी स्वतः पाउने संवैधानिक व्यवस्था छ । स्थानीय सरकारले पाउने आम्दानी राख्न सञ्चित कोष (ढुकुटी)को व्यवस्था पनि ग-यो ।

२०७३ फागुनमा नयाँ संरचनाको स्थानीय तह कार्यान्वयन भएर २०७४ मा चरणबद्ध स्थानीय निर्वाचन भए पछि संवैधानिक व्यवस्था अनुसार संघीय सरकारले बित्तीय हस्तान्तरण गर्न थाल्यो । साथै स्थानीय सरकारहरूले पनि आन्तरिक आय संकलन गर्ने, अन्य स्रोत जुटाउनेजस्ता कामहरू गर्न थाल्यो ।

संघ र प्रदशमा जस्तै अहिले ७ सय ५३ स्थानीय तहको अ–आफ्नै सञ्चित कोष छ । स्थानीय सरकारको ढुकुटीबाट कति बित्तीय परिचालन भयो होला ?

महालेखा नियन्त्रकको कार्यालयले यसपाली पहिलोचोटी स्थानीय तहको सञ्चित कोषमा जम्मा भएर कारोबार भएको रकमको हिसाब निकालेको छ ।

कार्यालयको बिबरण अनुसार गत आर्थिक बर्ष ०७६/७७ मा ७ सय ७३ वटा स्थानीय तहको सञ्चित कोषमा ४ खर्ब ४ अर्ब ३० करोड जम्मा भएको थियो । त्यसमध्ये ३ खर्ब २० अर्ब ५ करोड रुपैयाँ खर्च भएर ८४ अर्ब २९ करोड रुपैयाँ बचत भएको छ ।

कार्यालयका प्रवक्ता ज्ञानेन्द्र पौडेलका अनुसार पहिलो पटक स्थानीय सरकारको सञ्चित कोषको हिसाब निकालिएको हो । “स्थानीय तहको सञ्चित कोष व्यवस्थापन प्रणाली (सुत्र) लागू भए पछि त्यसमार्फत हिसाब तयार पारेका हौँ,” पौडेलले भने, “यसले सरकारी कोषको हिसाबलाई तथ्यपरक बनाउन सहयोग गरेको छ ।”

करिब १९ खर्बको हिसाब

गत आवमा संघ, प्रदेश र स्थानीय तहको सञ्चित कोषहरूमा कूल १८ खर्ब ९० अर्ब रुपैयाँ जम्मा भएको थियो । त्यसमध्ये संघीय सरकारको सञ्चित कोषमा ८ खर्ब ४१ अर्ब रुपैयाँ जम्मा भएको थियो । उक्त आम्दानीले नपुगेर ३ खर्ब १० अर्ब रुपैयाँ आन्तरिक तथा बाह्य ऋण लिएको थियो ।

यसैगरि ७ प्रदेशको सञ्चित कोषहरूमा २ खर्ब ३१ अर्ब रुपैयाँ जम्मा भएर १ खर्ब ५६ अर्ब खर्च भएको थियाे ।

संघीयतामा गए पछिको फाइदा

संविधानले संघीयता अंगीकार गरे पछि संघ र प्रदेशले जसरी स्थानीय तहले पनि सरकारको मान्यता पायो । जसले गर्दा राष्ट्रिय आय बाँडफाँट गर्दा अनुदान, राजश्व बाँडफाँट लगायतका रकम सिधै स्थानीय सरकारको सञ्चित कोषमा जम्मा भयो ।

सर्शत बाहेकको बजेट संघीय वा प्रदेश सञ्चित कोषमा फर्काउनु पर्दैन । पहिलेको स्थानीय निकायले खर्च गर्न नसकेको रकम फ्रीज गरेर आर्थिक बर्षको अन्त्यमा केन्द्रीय खातामा पठाउनु पर्थ्यो । पछिल्लो तथ्यांकले गाउँ र टोलमा बित्तीय परिचालन बढेको स्पष्ट हुन्छ ।

एकात्मक व्यवस्था अन्तर्गत रहेका गाविस, नगरपालिका र जिविसमा प्रतिबर्ष मुस्किलले अनुमानित ५० अर्ब रुपैयाँ बित्तीय परिचालन हुने गर्दथ्यो । तर त्यसको पनि एकिन हिसाब राख्न सकिएको थिएन ।

प्रकाशित मिति : ७ माघ २०७७, बुधबार ००:००